#4آشنایی با شمع های ژاپنی و الگوهای آن
کد مطلب: 854 |
تاریخ انتشار: 
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392
ساعت:06:04
|
تعداد بازدید: 8041

 بخش ٣ - آشنایی با شمع های ژاپنی و الگوهای آن:

در دروس ابتدایی به انواع نمودار اشاره شد که یکی از آنها نمودار شمع های ژاپنی بود در اینجا قصد داریم

به بحث و بررسی این نمودار در بازار به پردازیم .

تاریخچه :

این نوع نمودار در حدودسال ١۶٠٠ ميلادی توسط برنج کاران ژاپنی برای پيش بينی قيمت برنج مورد استفاده قرار می گرفت .یک معامله گر معروف به نام ((هوم ما )) در یافت قيمت ها در بسياری از مواقع تحت تاثير احساسات معامله گران تغيير می کند از این رو در معاملات خود نمودار شمعی را مورد استفاده قرار می داد چرا که این نمودار به نحوی نشان دهنده احساسات بازار است. نمودارهای شمعی در سال ١٩٩٠ مورد توجه آقای استيو نيسون قرار گرفت و توسط ایشان به غرب معرفی گردید.

در نمودار خطی تفاوتی در مناطق مختلف نمودار را شاهد نيستيم چرا که فقط قيمت بسته شدن در این نمودار مطرح است و در نمودار ميله ای که قيمت های متفاوت ازجمله بازو بسته شدن قيمت در بازه زمانی مورد نظر نشان داده ميشود تشخيص این اطلاعات به راحتی نيست .اما در نمودار شمعی گویی این اطلاعات بصورت برجسته از نمودار جدا شده و در ذهن معامله گر نقش می بندد .

ساختار یک کندل :

انواع الگوهای شمعی:

الگوهای شمعی به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی تقسيم می شوند که در کنار سایر ابزارها به کمک معامله گران آمده ودرک درستی از احساسات بازار را در منطقه مورد نظر برای وی منعکس می کند .

کندلهای برگشتی :

:(Doji) دوجی

قيمت باز و بسته شدن در یک محدوده قرار دارد.این کندل فاقد بدنه بوده و نشان از برابری قدرت خریدار و فروشنده و یا به عبارتی دیگر بلاتکليفی وسردرگمی بازار را نشان ميدهد .از انواع آن می توان به دوجی فرفره دوجی سنگ قبر دوجی سنجاقک اشاره کرد .

به طور مثال در نمودار سهام رایان سایپا قيمت در یک حرکت نزولی بعد از رسيدن به یک سطح حساس بعد از تشکيل یک کندل دوجی متوقف گردیده و تغيير مسير داده است .  

چکش

این کندل در انتهای یک روند و یا حرکت نزولی شکل ميگيرد در این کندل سایه حداقل دو برابر بدنه است و کندل فاقد سایه بالایی(ویا سایه بالایی بسيارکوچک)است که نشان از تجمع دستور خرید در محدوده سایه کندل دارد و با حمله خریدران در این بازه قيمت به محدوده باز شدن خود بر می گردد. بدنه در چکش ميتواند تو پر یا تو خالی باشد در واقع رنگ بدنه درچکش اهميتی ندارد. چکش نشان از محکم بودن سطح حمایتی دارد یعنی این سطح به قدری محک بوده که با چکش هم نشکسته است .

همانطور که در نماد ونيکی مشاهده می کنيد کندل چکش در یک محدوده حمایتی تشکيل شده و قيمت تغيير مسير داده و شروع به رشد کرده است .

 

دیدگاه خود را ارسال کنید
   
 
 
 
 
 
   
 
فیروزه
29 خرداد 1396
ساعت:14:52
خیلی ممنون از توضیحاتتون .خواستم اگه امکانش هست 2 بخش قبلی رو برام ایمیل کنید با تشکر
رضا
4 اردیبهشت 1392
ساعت:12:52
با تشكر از زحمات شما مطالب مفيد ارائه گرديد
بنده خدا
3 اردیبهشت 1392
ساعت:14:59
با تشکر از مطالب خوبتون .میشه راجع به نرم افزار ی که تو عکسا دیده میشه توضیح بدین
محمود
3 اردیبهشت 1392
ساعت:14:46
زنده باد.
مهران
3 اردیبهشت 1392
ساعت:14:43
واقعا ممنون. بسیار عالی بود
بهرام
3 اردیبهشت 1392
ساعت:14:4
ممنون آقای دکتر مطالب قابل درک و روان می باشند ولی کاربرد آن برای من نامفهوم است در صورت امکان مثالی از کاربرد آن نیز ارائه نمائید با تشکر و قدردانی از زحمات بی دریغ جنابعالی و تیم محترمتان
پیرمیکده
3 اردیبهشت 1392
ساعت:13:21
ممنون
پیرمیکده
3 اردیبهشت 1392
ساعت:13:5
ممنون
ali
3 اردیبهشت 1392
ساعت:9:50
با سلام و عرض ادب.ممنون از مطالب خوب شما.من در حال مطالعه چند كتاب در مورد تحليل ها هستم ولي انصافا مطالب شما از روش و دسته بندي بهتري برخوردار است.با تشكر از زحمات شما.....
این مطلب را به اشتراک بگذارید
اطلاعات انجمن در دسترس نیست